Mont Blanc – szczyt dla każdego?

Najwyższy szczyt Europy, podobnie jak Mount Everest w Himalajach, rozpala wyobraźnie wielu. I to wszystko mimo tego, że Mont Blanc, podobnie jak Mount Everest, nie są szczytami najpiękniejszymi. Oba (Mont Blanc w Europie, Mount Everest na Świecie) są szczytami najwyższym. I to wystarczy. 

W sieci można znaleść wiele idyllicznych zdjęć Mont Blanc. To wszystko może wykreować wizerunek Białej Góry jako dostępnej dla każdego.

Sukces na Mont Blanc zależy od 3 rzeczy. Po pierwsze: przygotowanie, po drugie: przygotowanie, po trzecie: przygotowanie :)

Dalczego akurat przygotowanie? Bo dzieki niemu można uniknąć wielu tragedii. Statystki są nieubłagalne.

Co roku stoki Mont Blanc szturmuje około 30 tys. alpinistów.

Latem, każdego dnia, od 300 do 400 osób usiłuje zdobyć Mont Blanc.

W szczycie sezonu, który przypada na lipiec i sierpień, górscy żandarmi odbierają nawet 800 telefonów dziennie od turystów, którzy wpadli w tarapaty. W większości interwencje są wynikiem zmęczenia na skutek braku aklimatyzacji i złego przygotowania fizycznego.

Każdego roku na stokach Mont Blanc ginie od 8 do 10 osób! Do tego dochodzą odmrożenia, rany zadane sobie rakami, problemy zdrowotne związane z wysokością.

Odpowiednie planowanie i przygotowanie pozwoli Ci uniknąć sytuacji związanej:

1) z brakiem pogody (śnieg, grad, deszcz, lód, mróz, mgła). Dla przykładu na każde 100m wysokości przypada spadek temperatury rzędu od 0.5 do 0.7 C. Inny przemawiający do wyobraźni przykład: jeżeli na szczycie Mont Blanc temperatura powietrza wynosi -10 C, to przy prędkości wiatru 30-35km/godz. spadnie do -30 C. Jeżeli prędkość wiatru wzrośnie do 60km/godz., temperatura spadnie do -50 C…,

Zdjęcia poniżej przedstawiają widok ze schroniska Tete Rousse -zrobiłem je w 1 minutowym odstępie czasowym…

2) z odmrożeniami – wiele tutaj zależy od odpowiedniego ubioru,

3) brakiem miejsca w schronisku,

4) objawami choroby wysokościowej (podstawowe objawy to ból głowy, bezsenność, brak apetytu, nudności, wymioty, mała sprawność ruchowa).

 

Odpowiednie przygotowanie sprzętu oraz siebie pod względem psychicznym i fizycznym pomnaża Twoje szanse na bezpieczne wejście i zejście. Podporządkowanie reżimu wyprawy do prognozy pogody, zawczasu przygotowanie odpowiedniej drogi do indywidulanych warunków fizycznych, poleganie na sobie, zadbanie o odpowiedni sprzęt (lina, czekan, raki – to podstawa) – to podstawowe czynniki sukcesu.

Odpowiednio wcześniej musisz się również przygotować na najgorsze, na rzeczywiste zagrożenie (upadek do szczeliny, złamanie, obrażenia wewnętrzne, komplikacje połączone z chorobą wysokościową, pobłądzenie i trudności w odnalezieniu drogi, lawiny, spadające kamienie itp.)

Ubezpiecz się przed wyjazdem z opcją na ewakuację helikopterem (w Towarzystwie Ubezpieczeniowym Warta tygodniowe ubezpieczenie z tą opcją to wydatek ok. 70 pln). Dzwoń pod numer +33(0)4 50 53 16 89 lub (112) podając konkretne informacje: miejsce wypadku, wysokość, charakterystyczny punkt, coś po czym można byłoby was rozpoznać. W przypadku pojawienia się helikoptera, podnieść ręce do góry w kształt litery Y (ta pozycja jest dobrze widziana przez pilota).

Wiele niebezpiecznych sytuacji sami prowokujemy. Nieprzygotowani do wspinaczki ryzykanci, którzy na własne życzenie pakują się w kłopoty.   Mont Blanc to góra, której powinno okazać się respekt z poszanowaniem elementarnych zasad bezpieczeństwa.

W kolejnych wpisach przeprowadzę Was przez proces przygotowania się do wyzwania jakim jest Mont Blanc.

Nie musisz biegać maratonów by go zdobyć. Mont Blanc to góra dla każdego kto się przygotuje! Po trzykroć przygotuje. Nagroda to Mont Blanc i uczucie które Cię ogarnia kiedy stajesz na szczycie, świadom trudu i wysiłku jaki poniosłeś. Tam zapominasz o codziennych problemach, liczy się tylko chwila – dla umysłu to totalne oczyszczenie. Zapraszam :)

Mont Blanc

 

Mont Blanc